Osobisty asystent głosowy mówiący po polsku to technologiczna nowość, która może być początkiem prawdziwej rewolucji w korzystaniu z telefonu. Ustawi budzik, wyśle maila czy wskaże najkrótszą drogę do domu, a teraz przejmie także częściowo rolę rekrutera i odpowie na pytania kandydatów jeszcze zanim wyślą CV.
Interfejsy głosowe to kolejny etap automatyzacji i praktycznego wykorzystania sztucznej inteligencji. Naturalne jest więc testowanie tych rozwiązań w marketingu online, sprzedaży czy właśnie HR. Uważam, że już niedługo duża część komunikacji online będzie prowadzona właśnie tą drogą - począwszy od uzyskiwania informacji, skończywszy na sprzedaży i obsłudze posprzedażowej.
Jacek Tkaczuk, Head of R&D w Bluerank.
Zdajemy sobie sprawę ze zmieniającego się rynku pracy i tego, że bardziej niż kiedykolwiek musimy konkurować o pracowników i poszukiwać kontaktu z nimi w rożnych kanałach. Wiele spośród zatrudnionych u nas osób to młodzi ludzie, przyzwyczajeni do innych form kontaktu niż np. telefon. Zależy im na szybkiej, konkretnej informacji w interesującym obszarze i tą potrzebę doskonale realizauje nasz asystent rekrutacyjny. To rozwiązanie na miarę oczekiwań kandydatów, które dziś jest nowością, a wkrótce ma szansę zostać standardem.
Izabela Pawlak, HR Executive