Wirtualne wycieczki po muzeach świata, warsztaty teatralne, audiobooki, streaching czy lekcje obróbki zdjęć… Firmy i instytucje dostarczają nam darmową rozrywkę i wiedzę. Eksperci Bluerank sprawdzili, jak marki wspierają nas w czasie koronawirusa i jak ta pomoc przekłada się na ich wizerunek.
Muzea, opery, warsztaty teatralne
Darmowe e-booki i audiobooki
Działania Empiku doskonale pokazują, jak biznes może zagrożenia przekuć w szanse, zwłaszcza, jeśli jego asortyment wpasowuje się w popularne hashtagi i narracje - w tym przypadku #stayhome. Obserwujemy obecnie wzrost zainteresowania klientów określonymi kategoriami, jak - co oczywiste - leki i suplementy na odporność, ale też złoto jako produkt inwestycyjny czy służąca do zabezpieczeń w sklepach pleksi. Tylko od marek zależy, w jaki sposób przekują te naturalne wzrosty, wyrażone choćby w liczbie wyszukań w Google, na wzmocnienie własnej pozycji i czerpanie z pozyskanego share of voice w czasach po recesji. Tym, na co zawsze warto znaleźć miejsce w budżecie, jest optymalizacja strony pod kątem mobile i wyposażenie jej w unikalne, wartościowe treści. To zaprocentuje nie tylko w widoczności dla robota Google, ale też dodatkowo przykuje uwagę użytkowników, jeśli do strategii contentowej podejdziemy w duchu real-time.
Aleksandra Lisiecka, SEO Analyst w Bluerank
Domowy fit i darmowy e-learning
Wyjątkowe okoliczności wymagają wyjątkowego podejścia. Dla wielu osób sport to styl życia, sposób na rozładowanie napięć i utrzymanie ciała w dobrej kondycji w związku z pracą siedzącą. Darmowe treningi, prowadzone przez sprawdzonych instruktorów, mogą wpłynąć pozytywnie na lojalność obecnych klientów, a także zachęcić tych, będących w fazie rozważania, do zainteresowania ofertą marki. Wiele osób, mających opory przed odwiedzeniem klubu fitness, może rozpocząć swoją fit przygodę w domowym zaciszu. Dzięki treningom streamowanym w social mediach potencjalni klienci mogą oswoić się z ćwiczeniami, zbudować kondycję i wyrobić nawyk, a także przełamać opór przed wykupieniem karnetu i regularnym udziałem w zajęciach w późniejszym czasie. Tego typu działania udowadniają także, że próg wejścia na zajęcia w klubie wcale nie jest tak wysoki. Formuła treningów na żywo buduje społeczność na fanpage’u FitFabric, podnosi zaangażowanie na profilu oraz wpływa pozytywnie na świadomość i wizerunek marki. Inicjatywa FitFabric jest także świetną reakcją i odpowiedzią na aktualny trend, ponieważ w ostatnim czasie użytkownicy poszukują inspiracji treningowych, w wyszukiwarce Google temat trenduje.
Klaudia Włodarczyk, Social Media Specialist w Bluerank
Nie możemy zmienić kierunku wiatru, ale możemy zmienić ustawienie żagli. Ogromny szacunek należy się markom oraz ludziom, którzy postanowili zmienić hals i dać oparcie populacji w przetrwaniu pandemii. Uważam, iż wszystkie inicjatywy skupione wokół akcji #zostańwdomu, zaprocentują w perspektywie długoterminowej. Jakkolwiek to nie zabrzmi, historia niejednokrotnie pokazała, że nic tak nie jednoczy jak...tragedia. Pandemia jest dobrym momentem do wykreowania, a także wzmocnienia pozycji marek i influencerów w domach milionów ludzi, gdzie w ostatnich dniach znacznie wzrosła konsumpcja treści online. W świecie środków masowego przekazu internet wygrywa swoim "człowieczeństwem" - możliwością okazywania emocji w czasie rzeczywistym. Po wielu dniach obserwowania świata zza okna większość użytkowników z pewnością przełoży swoje hobby do świata offline - ile można czytać książkę na małym ekranie smartfona, czy oglądać operę bez dreszczy, które zapewnia nam odpowiednia akustyka gmachu? :)
Marta Kusowska, Senior Paid Search & Programmatic Specialist w Bluerank